چاه سپتیك چیست؟

چاه سپتیك

چاه سپتیک یکی از انواع جدیدترین مخزن های فاضلابی می باشد.شرکت لوله بازکنی استاد کار  ارائه دهنده انواع خدمات تاسیساتی ، تخلیه چاه ، لوله بازکنی فوری در تمام مناطق کرج شما را به خواندن این مقاله دعوت می کند.

چاه سپتیك چاه مخزنی است كه سپتیك تانك هم به آن می گویند . نوعی چاه ، برای جمع آوری فاضلاب می باشد . چاه سپتیك در واقع به جای چاه فاضلاب معمولی ساخته می شود . چاه سپتیك  اصولا در مناطقی كه در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می شود ساخته می گردد:

1- مجتمع های مسكونی ، شهرك ها ، كارخا نه ها و…

2- مناطقی كه خاك آنجا رسی ، دج و یا رسی بوده و یا به هر نحوی جذب آب در آن منطقه بسیار كم باشد.

3- مناطقی كه دسترسی به سیستم فاضلاب شهری را ندارند. مانند اردوگاه ها ،  پادگان های خارج از شهر، فرود گاه های خارج از شهر

4- مناطقی كه سطح آب زیر زمینی در آن جا بالا می باشد. به طوری كه نمی توان چاه با عمق متوسط را در آنجا حفر كرد.

 

چاه سپتیك

مزایای سپتیک تانک

 1- اجرای راحت آن ها

2- سرعت بالای اجرای آن ها

3- راحتی و سهولت در تخلیه و لایروبی آنها

4- كمتر آلوده شدن محیط زیست و آب های زیر زمینی

5- تنوع در جنس آنها

6- نیازی به پیدا كردن محل آن ها نیست و مكان آن ها در ساختمان مشخص می باشد.

با توجه به اینكه در چاه سپتیك ، بر اثر تجزیه مواد داخل آن توسط باكتری های بی هوازی ، گازهایی تولید می شود، لذا باید برای خارج شدن این گازها خروجی ( هواكش ) در نظر گرفته شود و از آنجایی كه این گازها نباید مستقیم تنفس گردد، باید در ساخت  چاه سپتیك ها و جانمایی آنها دقت شود ، طوری  كه در جهت با د ساخته نشود تا بوی زننده و نامطبوع آن و هم چنین گازهای خروجی ،  به منطقه مسكونی منتقل گردد. ( برای شهرك ها و مجتمع های مسكونی ).

حتما مطالعه کنید
روش های از بین بردن سوسک های فاضلابی

جنس چاه سپتیك چیست؟

چاه سپتیك ( سپتیك تانك) از چه موادی ساخته می شوند:

 پلی اتیلنی

از جنس پلی اتیلن می باشد كه بسیار مقاوم است و دارای طول عمر بالایی می باشد هم چنین به دلیل جنس آن ، خود به خود عایق می باشد و از دیواره های آن نشتی اتفاق نمی افتد.  پس از ساخت  در كارخانه به محل مورد نظر حمل می شود

 بتنی

چاه سپتیك  می تواند از بتن مسلح باشد یعنی بتن با میلگرد ، اما چون فاضلاب ها در بتن نفوذ كرده و مو جب خوردگی میلگرد می شوند ، در آنها از سیمان ضد سولفات استفاده می شود تا از بروز این خوردگی جلوگیری شود. مخزن های بتنی می توانند پیش ساخته نیز باشند. كه پس از ساخت در كارخانه به محل مورد نظر حمل می گردد. و یا اینكه در محل اجرا می شوند. از مخازن بتنی ممكن است نشتی اتفاق بیافتد لذا معمولا آن ها را عایق می كنند.

 فایبرگلاس

از جنس فایبر گلاس می باشد  كه این نوع مخازن نیز به خودی خود عایق می باشد و نشتی به محیط ندارد. كه پس از ساخت به محل مورد نظر حمل می شود.

آجری

این سپتیك ها در همان محل و با آجر یا بلوك سیمانی ساخته می شود و سپس داخل آن را سیمان می كنند تا سطح صاف و یك دستی به وجود بیاید.

شكل و اندازه چاه سپتیك

چاه سپتیك ها ، اندازه ی مشخصی ندارند وابعاد آن ها بر اساس تعداد جمعیتی كه از آن استفاده می كنند محاسبه می شوند. و شكل آن ها نیزبا توجه به موقعیت محل نصب می تواند به شكل های هندسی مختلفی باشد.

حتما مطالعه کنید
بوی بد فاضلاب ساختمانی

 

جنس چاه سپتیك

مكانیزم عملكرد چاه سپتیك

ساختمان داخلی چاه سپتیك به دو قسمت غیر مساوی تقسیم می شود و معمولا قسمت اول كه ورودی سپتیك است دو برابر قسمت دوم كه خروجی آن  است ، می باشد. وقتی كه چاه سپتیك ساخته شد به محل حمل می شود و زمانی كه به مرحله بهره برداری می رسد ، لوله خروجی فاضلاب ساختمان به ورودی سپتیك وصل می شود.

وقتی كه ساختمان به بهره برداری می رسد و از سیستم فاضلاب استفاده می شود . فاضلاب از طریق لوله اصلی به درون سپتیك می ریزد.وقتی فاضلاب به سپتیك می رسد و به داخل آن می ریزد . مواد جامد و سنگین آن ته نشین می شود و قسمت چربی ها و آب ، بالا می ایستد. این روند ادامه دارد تا قسمت اول سپتیك ، پر شود در این مدت مواد سنگین و جامد ته نشین شده و چربی و آب ، به قسمت دوم سرریز می شود. وقتی مواد جامد روی هم انباشته می شود باكتری هایی در آن ها شروع به فعالیت می كنند.

در سپتیك ، باكتری هایی وجود دارند كه غیر هوازی است و اكسیژن خود را از تجزیه ی نمك های موجود در فاضلاب به دست می آورد كه در این حالت آنها را احیا كرده و آنها به صورت گاز در می آیند و از سپتیك خارج می شوند و به این ترتیب مقداری از حجم مواد جامد در سپتیك كم می شود .در واقع سپتیك ، خود ، یك نوع تصفیه كننده است.البته این بدین معنی نیست كه در آب حاصل از سپتیك ها میكروبی وجود ندارد بلكه میكروب های فراوانی در آب آن هستند كه می توانند منشا بیماری های خطر ناكی مثل وبا ، سل ، حصبه و … باشند.

حتما مطالعه کنید
باز کردن لوله فاضلاب با اسید

خب ! پس از اینكه مراحل فوق انجام شد و آب  و مواد چربی به قسمت دوم ریخته شد ، در آنجا نیز مقداری دیگر از مواد مثل

چربی ها و… ته نشین می شود و در نتیجه آب خروجی ، آب تقریبا شفافی است از سپتیك  خارج می شود.

خروجی چاه سپتیك  باید به چاه های جذبی و یا منهول متصل باشد تا آب آن وارد محوطه نشود.

 لایروبی چاه سپتیك

چاه سپتیك ها نیز مانند چاه های فاضلاب یك روزی پر می شوند . میزان عمر پر شدن آنها معمولا 2 سال است اما ممكن این زمان با توجه به  تعداد جمعیت موجود و مقدار مصرف كم و زیاد شود. زمانیكه سپتیك  پر شد ، درب آن را برمی دارند و توسط پمپ های مخصوصی این مواد تخلیه می شوند.

نكته : در هنگام تخلیه چاه سپتیك باید مقداری از لجن هایی كه در كف تشكیل شده ، باقی بماند و نباید آن را كاملا تخلیه و تمیز كنند چون كه در داخل این لجن ها باكتری های تجزیه كننده زندگی می كنند و اگر ما سپتیك را كاملا خالی كنیم این باكتری ها را از بین می بریم لذا زمان زیادی طول می كشد كه این این باكتری ها مجدد ساخته شوند.

پس از تخلیه ی سپتیك ، درب آن را مجددا بسته و با توجه به اینكه مقداری از لجن ها در سپتیك باقی مانده است از همان ابتدای استفاده ی مجدد ، عمل تجزیه ی مواد جامد اتفاق می افتد و این سبب می شود كه سپتیك شما دیرتر پر شود.

 

 لایروبی چاه سپتیك

كلام آخر

ما می توانیم در منازل خود ، ادارات  فروشگاه ها و… از این نوع مخزن فاضلابی استفاده کنیم.و در كنار آن نیز یك حلقه چاه جذبی حفر كنیم تا آب خروجی سپتیك به داخل آن بریزد و  چاه سپتیك نیز هر زمان كه پر شود به راحتی درب آن را برداشته و توسط شركت های تخلیه چاه خالی می شوند و مجددا آماده ی استفاده خواهند شد.

پیشنهاد ما به شما

رفع گرفتگی گچ ، سیمان و قیر در لوله فاضلاب

رفع گرفتگی گچ ، سیمان و قیر در لوله فاضلاب

رفع گرفتگی گچ ، سیمان و قیر در لوله فاضلاب تاسیسات در ساختمان بسیار حایز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Call Now Button