مقالات مفید تاسیساتی و فنی استاد کار کرج

بوی بد فاضلاب ساختمانی

بوی بد فاضلاب ساختمانی

برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی یکی از مشکلات اساسی در راستای تمیز و خوشبو شدن محیط ساختمان به خصوص خانه‌های مسکونی محسوب خواهد شد.

مناسب‌ترین شیوه جهت برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی با تشخیص محل دقیق انتشار بو که اصولاً، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه می‌باشد همراه است. هم اکنون پیدا کردن آسان‌ترین راه برای رفع کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی برای اشخاص ساکن در خانه‌های آپارتمانی یک ضرورت به شمار می‌رود.

روش‌های بسیاری برای برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی بیان شده که بسته به موقعیت محیط و نوع نشر بو در فضا تاثیر آن متفاوت می‌باشد. در اکثر موارد روش برطرف کردن بوی بد فاضلاب آشپزخانه و راه رفع کردن بوی بد دستشویی یا فاضلاب لباسشویی شبیه خواهد بود. ولی شیوه‌ی از بین بردن بوی بد فاضلاب زیر سینک مقداری متفاوت می‌باشد.

برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی به علت‌های مهمی مانند امکان نشرگازهای سمی از قبیل هیدروژن سولفید یا گاز فاضلاب که با مشکلات بسیاری همراه می‌باشد کاری واجب محسوب می‌شود.بوی بد فاضلاب ساختمانی که در دو حالت لحظه‌ای یا دائم در مکان به مشام می‌رسد گاهی به حد زیادی غلیظ یا رقیق می‌باشد. منتشر شدن بویی شبیه به تخم مرغ گندیده یا ماهی در محیط آشپزخانه ، حمام و یا سایر بخش‌های ساختمان با گذشت زمان زندگی روزمره را برای شما دشوار و احتیاج به برطرف کردن این مشکل را واجب خواهد کرد.

حتما مطالعه کنید
پر شدن چاه فاضلاب

 

بوی بد فاضلاب ساختمانی

از جمله علت‌های بوی بد فاضلاب ساختمانی می‌توان این موارد را بیان کرد.

ارزیابی سیفون دستشویی اولین گام برای پیدا کردن دلیل بوی بد فاضلاب ساختمانی می‌باشد. اکثر سیفون‌ها ، با فلاش تانک اشتباه گرفته خواهند شد ولی باید مطلع بود که سیفون ، زیر توالت قرار گرفته و معمولاً پر از آب می‌باشد. سیفون توالت همیشه کمی آب در درون خود نگه داشته تا مانع از پخش شدن بو شود. در نتیجه اطمینان حاصل کنید که سیفون توالت این میزان آب را در خود نگه خواهد داشت. چنانچه چاه فاضلاب پر باشد ، واضح بوده که بوی بد فاضلاب در فضا پخش خواهد شد و شما باید خیلی سریع از کارشناس‌ها کمک بگیرید.

از علت‌های بوی بد فاضلاب ساختمانی می‌توان ترکیدن لوله یا نشت فاضلاب به دیوارها را نام برد. ترکیدگی لوله آب اغلب در اثر فرسایش لوله‌های فاضلاب و سرمازدگی به وجود می‌آید و در صورت خرابی لوله‌ی فاضلاب باید به سرعت مشکل را رفع نمود.

چاه‌های فرسوده فاضلاب که معمولاً در ساختمان‌های قدیمی پیدا خواهند شد، به جزء بوی بد، مشکل‌های دیگری مثل رسوب لجن بر روی دیواره فاضلاب هم داشته که این موجب پر شدن مکرر مخزن فاضلاب خواهد شد. تخلیه چاه راه حل صحیحی برای این مشکل نبوده و پیشنهاد می‌شود که سرویس لایروبی چاه را به کار ببرید. روش‌های ساده‌ای مانند به کار بردن تمیز کننده‌های تجاری بالاترین میزان انتخاب را در میان اشخاص برای برطرف کردن بوی بد فاضلاب در ساختمان به خود اختصاص می‌دهند. ولی این شیوه‌ها به علت آسیب احتمالی به لوله‌های فاضلاب در طولانی مدت و منتشر شدن بو و گازهای سمی زیان‌آور ایجاد کننده‌ی آلرژی و آسم ، خیلی کاربردی نخواهند بود.

حتما مطالعه کنید
بوی بد دستشویی در هنگام زمستان و بارندگی

در نتیجه مناسب‌ترین شیوه‌ی برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمان‌ها در کنار سادگی باید بر اساس شرایط ذکر شده شناسایی و به کار گرفته شود. در زیر چند روش مناسب برای برطرف کردن این مشکل بیان می‌شود.

برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی

راه‌های ساده و پراستفاده‌ی زیادی جهت رفع کردن بوی بد فاضلاب در ساختمان‌ها ذکر شده که هر کدام متناسب با محل نشر و علت استشمام بو قابل اجرا می‌باشد. در اینجا این شیوه‌ها را ذکر می‌کنیم.

  • برای رفع کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی ،آب، سرکه و جوش شیرین را استفاده کنید

برای این کار سرکه و جوش شیرین را در لوله فاضلاب بریزید و بعد از سی دقیقه نیم لیتر آب گرم را درون لوله بریزید. این راه ساده لوله بازکنی جهت از بین بردن بوی بد فاضلاب خیلی کارایی داشته و به جزء آشپزخانه در مکان‌هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی هم اثرگذار می‌باشد.

 

برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی

  • بوی بد فاضلاب ساختمانی با نمک، یخ و لیمو

برطرف کردن بوی بد لوله فاضلاب آشپزخانه یکی از علت‌های مهم روی آوردن اشخاص به شناخت روش‌های ساده از بین بردن بوی بد فاضلاب در ساختمان می‌باشد. برای این کار می‌توان مخلوط نمک، یخ و لیمو را برای تمیز کردن لوله‌ی فاضلاب آشپزخانه مورد استفاده قرار داد. تکه‌های یخ را در اطرف دهانه‌ی لوله قرار دهید و هر چقدر که می‌توانید نمک در فاضلاب ریخته، برای خوشبو شدن بوی محیط پوست لیمو یا دیگر مرکبات را در این ترکیب به کار ببرید.

  • مخلوط جوش شیرین و سرکه برای رفع کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی

این شیوه برای برطرف کردن بوی بد فاضلاب به این صورت بوده که اول یک بسته جوش شیرین خشک را داخل لوله‌ی فاضلاب خالی نموده بعد سرکه را به آن اضافه نمایید. واکنش شیمیایی ایجاد شده با فوم ساخته شده قابل دیدن می‌باشد، حال پس از ربع ساعت آب داخل لوله بریزید. این شیوه برای تمیزکردن و رفع بوی بد لوله‌ی فاضلاب آشپزخانه موثر می‌باشد.

  • برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی با مخلوط آب و مخمر نان

فقط نیاز این ترکیب خیلی پراستفاده یک مخمر نان و یک لیوان آب جوش می‌باشد. آن‌ها را با هم ترکیب کنید و داخل لوله‌ی فاضلاب بریزید.

  • برطرف کردن بوی بد فاضلاب ساختمانی با ترکیب آب و آهک

جهت برطرف کردن بوی بد فاضلاب سرویس بهداشتی مقداری آهک را با آب ترکیب کرده و بعد از چند ساعت در توالت بریزید. با این راهکار از میزان بوی بد فاضلاب کم خواهد شد.

حتما مطالعه کنید
5 روش ساده و راحت باز کردن گرفتگی توالت ایرانی و فرنگی

پیشنهاد‌های بسیاری برای از بین بردن بوی بد فاضلاب فضاهای گوناگون ساختمان وجود دارد که هر کدام باید متناسب با موقعیت در بهترین و اصولی‌ترین روش انجام شود. همه‌ی روش‌های بیان شده به نوبه‌ی خود ساده و کاربردی بوده ولی بهترین روش در شرایط عادی دقت کافی به نظافت ساختمان و برطرف کردن اصولی گرفتگی لوله‌ها می‌باشد.

 

برطرف کردن بوی بد فاضلاب با ترکیب آب و آهک

 

سخن پایانی

 به جز وجود مشکلات در لوله کشی فاضلاب منزل و ساختمان، مهمترین دلیل بوی بد فاضلاب در آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، گرفتگی لوله‌ها می‌باشد. بنابراین برای برطرف کردن بوی بد فاضلاب مهم‌ترین کار برطرف کردن گرفتگی و لوله بازکنی خواهد بود.

جهت از بین بردن بوی بد فاضلاب می‌توان آب را در سیفون یا شترگلو ریخته تا آب موجود جانشین ‌آب تازه شود. ولی امکان داشته با انجام این کار از بوی بد فاضلاب رها نشوید ، بنابراین بهترین کار این بوده که به سراغ راه‌هایی که در بالا ذکر شد بروید. بزرگ‌ترین نقطه قوت استفاده از این شیوه‌ها ، بی‌ضرر بودن و در دسترس بودن آنها می‌باشد. اگر هم بوی بد فاضلاب رفع نشد، بهتر می‌باشد به سراغ یک متخصص لوله بازکنی بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button