مقالات مفید تاسیساتی و فنی استاد کار کرج

نکاتی درمورد دستگاه فاضلاب بازکن و فواید استفاده از آن

دستگاه فاضلاب بازکن

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لوله‌های فاضلاب شما دچار گرفتگی شده باشد و شما را مجبور کرده باشد گرفتگی آن را برطرف کنید. ولی شاید این سوال مطرح شود که چطور این کار انجام خواهد گرفت. با چه وسایلی این کار انجام می‌شود.

 جهت باز نمودن لوله‌های فاضلاب از روش‌های زیادی می‌توان استفاد کرد مانند لوله بازکن خانگی ، لوله باز کن اسیدی ، مایع لوله بازکنی ، دستگاه لوله بازکنی و غیره. شما با هر یک از این تجهیزات قادر هستید لوله‌ی فاضلاب گرفته شده را باز نمایید ولی اگر گرفتگی لوله شما شدید بوده این وسایل کار ساز نخواهند بود.

وسایل لوله بازکنی و اسید لوله بازکنی را هنگامی مورد استفاده قرار می‌دهند که گرفتگی لوله کم باشد مانند گرفتگی‌هایی که دلیل آن وجود مواد زائد ، مو ، چربی و غیره بوده ولی اگر دلیل گرفتگی ، خاک یا رسوب‌های فاضلابی بوده و به مرور زمان شدت این گرفتگی‌ها بیشتر شده باشد دیگر با این لوازم لوله بازکنی کار راه نخواهد افتاد. باید وسیله‌ای را به کار ببرید که گرفتگی لوله‌های شدید فاضلاب را به آسانی برطرف کند.

باز کردن فاضلاب با دستگاه لوله بازکنی عملیاتی بوده که در نتیجه‌ی گرفتن لوله‌ها به آن احتیاج پیدا خواهید کرد و در آن با انجام عملیاتی ، گرفتگی لوله برطرف می‌شود.

حتما مطالعه کنید
لوله‌کشی در ساختمان‌ها

گرفتگی لوله‌ها امکان دارد در نتیجه‌ی گیرکردن اضافه‌های مواد غذایی ، تفاله چای ، تکه‌های نان ، روغن و غیره در لوله‌های ظرفشویی آشپزخانه و یا گیرکردن موهای اصلاح شده‌ی بدن ، دستمال ، گیر کردن جسم‌های سخت مانند تیغ و غیره در لوله‌های حمام و یا دیگر لوله‌ها اتفاق بیفتد.

دستگاه فاضلاب بازکن

مهم‌ترین علائم و نشانه‌های گرفتگی لوله‌های فاضلاب

از مهم‌ترین علائم و نشانه‌های گرفتگی لوله‌ها می‌توان به تجمع آب در سینک ظرفشویی ، سرویس بهداشتی ، وان و غیره اشاره کرد. از دیگر نشانه‌های گرفتگی لوله به وجود آمدن بوی خیلی بد در محیط خانه‌ی خود و همسایه‌ها و به علاوه افزایش فشار بر لوله‌ها بوده که می‌تواند موجب رخ دادن نشتی و شکستگی در لوله‌ها شود .

گرفتگی لوله‌ها به هر دلیلی که باشد اگر به موقع برطرف نشود می‌تواند موجب وارد شدن صدمه به تاسیسات لوله‌کشی شود و هزینه‌ها و تایم تعمیر و رفع کردن مشکل را زیاد کند. در نتیجه پیشنهاد شده در کم‌ترین زمان نسبت به برطرف کردن گرفتگی لوله و یا لوله بازکنی به واسطه‌ی متخصصین اقدام نمایید.

 

علائم و نشانه‌های گرفتگی لوله‌های فاضلاب

خصوصیات دستگاه فاضلاب باز کن

از خصوصیات این دستگاه به خلاص شدن از صرف زمان بیش از حد جهت برطرف کردن گرفتگی لوله‌ها می‌توان اشاره نمود. برای دستگاه فاضلاب باز کنی اندازه و ابعاد لوله‌ها فرقی نداشته و هر نوع گرفتگی را برطرف خواهد کرد. دستگاه فاضلاب بازکن با ساختاری ساده و کم‌جا و کم وزن مشکل گرفتگی لوله‌ها را رفع می‌کند. به کار بردن ابعاد گوناگون فنر در نوع‌های مختلف این نوع دستگاه‌ها از توانایی‌های آن به شمار می‌رود.

حتما مطالعه کنید
5 روش ساده و راحت باز کردن گرفتگی توالت ایرانی و فرنگی

 

نحوه‌ی کار دستگاه فاضلاب بازکن

پیش از تولید دستگاه‌های فاضلاب بازکنی بیشتر مردم و به علاوه کمپانی‌های لوله بازکنی فنر را برای باز نمودن لوله‌های فاضلاب مورد استفاده قرار می‌دادند. به این شکل که فنر لوله بازکنی را به سر دریل می‌بستند و با آن اقدام به رفع کردن گرفتگی لوله‌ها می‌کردند. عیب اصلی این کار سرعت زیاد دریل بود که موجب می‌شد فنر با سرعت زیاد به دیواره‌ها برخورد نماید.با تولید دستگاه فاضلاب بازکنی این مشکل برطرف شد.

این نوع دستگاه کار را آسان‌تر کرد و رفع گرفتگی لوله‌های فاضلاب را به آسانی انجام می‌دهد. جهت شروع کار دستگاه باید اول آن را به برق وصل کرد و بعد فنر مناسب را به سر فنر دستگاه اتصال نمود و سپس فنر دستگاه فاضلاب بازکنی را به آهستگی تمام از محفظه‌ی ویژه‌ی فنر که بر روی دستگاه فاضلاب بازکنی قرار دارد بیرون آورد و آن را درون لوله فاضلابی که گرفته است  هدایت کرد. باید آنقدر فنر را به درون لوله هدایت کرد تا به نقطه‌ی گرفتگی لوله رسید بعد دستگاه فاضلاب بازکنی را روشن کرده تا موتور دستگاه شروع به کار کردن نماید و حالا دستگاه فاضلاب بازکنی گرفتگی لوله را از بین خواهد برد.

ساختار دستگاه فاضلاب بازکن

دستگاه فاضلاب بازکنی جهت برطرف کردن گرفتگی‌های شدید مورد استفاده قرار می گیرد . به علت ساختار این نوع دستگاه کار برای اشخاص به آسانی انجام می‌گیرد. این نوع دستگاه از فنر و موتور ساخته شده است. موتور نیروی حرکتی فاضلاب بازکنی را تامین خواهد کرد. دلیل به کار بردن از فنر منعطف بودن آن می‌باشد که کار را خیلی راحت کرده است.

حتما مطالعه کنید
پر شدن چاه فاضلاب

 

فواید دستگاه فاضلاب بازکن

اگر بخواهیم فایده‌های دستگاه فاضلاب بازکنی را شرح دهیم می‌توان موارد زیر را نام برد :

 • این دستگاه  کوچک و قابل حمل می‌باشد.
 • برای روشن کردن دستگاه برق شهری را مورد استفاده قرار می‌دهند.
 • گرفتگی‌های شدید را با سرعت خیلی زیاد به آسانی انجام خواهد داد.
 • دارای سر فنر‌های گوناگونی می‌باشد.
 • از فنرهای بلند برای لوله‌های طولانی برخوردار است.
 • دارای محفظه‌ی جمع کننده‌ی فنر می‌باشد.
 • از سرعت زیاد در باز نمودن فاضلاب برخوردار است.
 • برای کمپانی‌های لوله بازکنی مناسب می‌باشد.

فواید دستگاه فاضلاب بازکن

چه نوع گرفتگی‌هایی با دستگاه فاضلاب باز کن رفع می‌شود

پاسخ این سوال آسان می‌باشد، همه‌ی گرفتگی‌ها در لوله‌های ساختمان. مشکل شما هر کدام از این موردها باشد با دستگاه فاضلاب بازکنی رفع خواهد شد :

 • برطرف شدن گرفتگی لوله‌ی فاضلاب حمام و دستشویی
 • رفع کردن گرفتگی سیفون دستشویی فرنگی و ایرانی
 • گرفتگی کفشور پارکینگ و حیاط
 • برطرف کردن گرفتگی لوله آشپزخانه و گلخانه

نکاتی درمورد دستگاه فاضلاب بازکن

برای این که عالی‌ترین نتیجه را از دستگاه فاضلاب بازکنی بگیرید توصیه می‌شود نکات زیر رعایت شود :

 بهتر بوده با دقت و به آهستگی دستگاه را به درون لوله فشار داده دلیل این کار این می‌باشد که فنر بیشتر وارد لوله فاضلاب شود و به آسانی همه‌ی گرفتگی‌ها برطرف شود . پس از رفع کردن گرفتگی لوله باید فنر را از لوله خارج  کنید و در محل ویژه‌ای که روی دستگاه وجود داشته جمع کنید. بعد از رفع کردن گرفتگی لوله مقداری آب درون لوله‌ها ریخته تا مواد زائد به درون چاه ریخته شود تا مجدد موجب گرفتگی لوله نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button