مقالات مفید تاسیساتی و فنی استاد کار کرج

روش های باز کردن لوله یخ زده

روش های باز کردن لوله یخ زده

با نزدیک شدن به فصل زمستان و سرد شدن هوا لوله های آبی که در محوطه باز هستند و در معرض سرمای هوا قرار می گیرند باعث یخ زدگی قرار میگیرند. این یخ زدگی بیشتر مواقع در ساعات پایانی شب که دمای هوا به شدت کاهش می یابد ایجاد میشود .و به علت عدم گردش آب در لوله ها این یخ زدگی تشدید میشود .در ادامه مواردی که از یخ زدگی لوله ها در زمستان جلوگیری می کند را بیان می کنیم.و همچنین توضیح خواهیم داد اگر با مشکل یخ زدگی لوله ها در زمستان مواجه شدیم با شیوه های باز کردن لوله یخ زده آشنا شوید.

 

راهکارهای جلوگیری از یخ زدگی لوله های فلزی و پلاستیکی

یخ زدگی لوله های آب در فصل زمستان علاوه بر اینکه مسیر آب را می بندد ممکن هست باعث ترکیدگی و نشت رطوبت به کف و یا دیوارهای ساختمان شود. بنابراین قبل از سرد شدن هوا باید تدابیری را برای محافظت از لوله هایی که در فضای باز هستند اتخاذ کنیم تا مانع از یخ زدگی آنها شود در ادامه به چند مورد اشاره میشود :

حتما مطالعه کنید
نصب توالت فرنگی و معایب نصب آن در حمام

1:اولین و مهمترین کار برای جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب و لوله های آبی که در فضای باز هستند پوشاندن و عایق کردن آنها با  پشم شیشه  و یا با پارچه های ضخیم می باشد.

2: از آنجایی که اگر آب در جریان باشد باعث عدم یخ زدگی لوله ها در فصل زمستان می باشد بنابراین سعی کنید یک مقدار شیر آبی که در حیاط و یا در فضای بیرون هست را کمی باز بزارید تا آب به صورت چند قطره بیاید.

3: دمای اتاق و منزل خود را تا حد مطلوبی افزایش دهید روشن کردن بخاری و یا شوفاژ باعث گرم شدن دیوارها شده و از یخ زدگی لوله های توکار و روکار جلوگیری می کند.

4:برای جلوگیری از یخ زدگی کنتور بهتر است آن را با یک عایق ضخیم بپوشانید.

روش های باز کردن لوله یخ زده

روش های باز کردن لوله یخ زده

 باز کردن شیر آب نزدیک محل یخ زدگی

نزدیک ترین شیر آب نزدیک به محل لوله یخ زده را باز کنید حرکت آب داخل لوله و فشار حاصل از آن کم کم باعث گرم شدن یخ داخل لوله و در نهایت باعث باز شدن آن میشود.

استفاده از حوله گرم

یک حوله و یا یک پارچه ضخیم را گرم کنید و به دور لوله یخ زده بپیچید این کار را چند دفعه انجام دهید و اجاره ندهید حوله سرد شود این کار باعث باز شدن یخ داخل لوله میشود.

استفاده از سشوار

اگر موارد قبلی جواب نداد از سشوار برای باز کردن  لوله یخ زده استفاده کنید فقط ابتدا از درجه حرارت کمتر سشواراستفاده کنید و سشوار را روی همه قسمتهای لوله بگیرید. گرفتن حرارات سشوار روی یک منطقه خاص از لوله باعث ترکیدگی لوله خواهد شد.

حتما مطالعه کنید
رفع گرفتگی گچ ، سیمان و قیر در لوله فاضلاب

استفاده از وسایل گرمایشی

چنانچه محل یخ زدگی گرم شود یخ های داخل لوله باز میشود برای این کار می توانید از بخاری های کوچک برقی استفاده کنید و آنها را روشن کرده و در زیر قسمتی که یخ زده قرار دهید تا کم کم یخ داخل لوله باز شود این کار را تا زمانی که یخ لوله باز شود باید ادامه داشته باشد.

 

باز کردن لوله یخ زده

استفاده از نوار حرارتی

اگر راهکارهای قبلی چاره ساز نبود می توانید با خرید نوار حرارتی این مشکل را برطرف کنید نوار حرارتی دارای المنت بوده آن را به دور لوله یخ زده می پیچید و انتهای آن را به پریز برق وصل کنید با انجام این کار کم کم حرارت نوار به دور لوله منتقل میشود و باعث ذوب شدن یخ داخل لوله میشود.

کندن قسمتی ازدیوار

اگر لوله توکار یخ زده باشد باید قسمتی از دیوار که لوله یخ زده در آن قرار دارد سوراخ شود تا لوله مشخص شود سپس با وسایل گرمایشی که در موارد قبلی توضیح داده شد محل مورد نظر را گرم کنید تا یخ لوله باز شود .

لوله آب یخ زده

رفع ترکیدگی لوله آب توسط متخصصین لوله بازکنی

همانطور که اشاره شد باز کردن لوله های آب یخ زده مخصوصا اگر یخ زدگی در لوله های توکار باشد نیاز به تبحر و افراد متخصص در این زمینه دارد اگر با این مشکل مواجه شدید شرکت خدماتی استاد کار کرج آماده ارائه خدمات در هر ساعت از شبانه روز در تمام مناطق کرج می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button